Sedasyon ve Genel Anestezi

Sedasyon ve Genel Anestezi

Sedasyon ve genel anestezi ile diş tedavisi nedir?

Rutin diş tedavilerini klinik ortamında yaptıramayan korkulu, kaygılı, bulantı refleksi olan yetişkin ve çocuk hastalarda ve koopere olunamayan küçük yaş gruplarında ve engelli bireylerde diş tedavileri sedasyon ve genel anestezi altında yapılmaktadır.

Sedasyon nedir?

Sedasyon anestezi ve reanimasyon uzmanları tarafından tam teşekküllü bir ameliyathane ortamında çocuk veya yetişkin hastanın anestezi ilaçları ile Uyutularak diş tedavilerinin rahatlıkla yapılabildiği bir yöntemdir.

Genel anesteziye göre daha kısa süreli, daha yüzeyel bir uyku halidir.

Genel anestezi ile diş tedavisi nedir?

Genel anestezi anestezi ve reanimasyon uzmanları tarafından tam teşekküllü bir ameliyathane ortamında, gerekli tahliller yapılarak çocuk veya yetişkin hastanın anestezi ilaçları ile daha derin ve daha uzun süreli uyutulduğu bir yöntemdir.

Sedasyon mu? Genel Anestezi mi?

Velilerimizden en çok aldığımız soru “hocam hangisi en doğru yöntem, nasıl karar vereceğiz?”

en büyük ayrımı sedasyon‘un 3 yaş üzeri ve herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan hastalarda ve 1 saatin altındaki işlemlerde uygulanması, genel anestezinin ise bir saatten daha uzun sürecek işlemlerde ve 3yaş altı çocuklarda tercih edilmesidir.

Peki her hastamıza sedasyon ve genel anesteziyi önerebilir miyiz?

Hayır öneremeyiz.🤷🏻‍♀️

Sedasyon/genel anestezi ile diş tedavilerine karar vermeden önce hastamızın yaşı, sağlık durumu, kaygı ve korku durumları ve yapılacak tedavileri detaylıca değerlendirilmelidir.

Eğer hastamız keyifli bir şekilde klinikte işlemlerini yaptırıyorsa zaten ihtiyacımız yokki.

Ancak tedavi yaptıramayan çok küçük yaş grubu, kaygılı korkulu veya daha önce yaşadığı travmalar nedeniyle tedavi yaptıramayan kişilerde sedasyon/genel anestezi kaçınılmazdır.

Sedasyon ve Genel anestezi için en doğru şartlar nedir peki?

Sağlık bakanlığı onaylı bir merkez/hastane, diş hekimleriyle çalışmış, konuya hakim anestezi ve reanimasyon uzmanları, sedasyon ve genel anesteziye hakim bir pedodontist, tam teşekküllü ameliyathane ve elbette hemşiresinden, anestezi teknikerine, asistanlarımıza dek uyum içinde çalışan bir ekip.

Sedasyon/genel anestezi her ne kadar basit gibi görünse de aslında oldukça komplike bir operasyondur. Klinik, muayenehane ortamında bu tür işlemleri yapmak hem tehlikeli hem de yasaktır.

Sedasyon ve Genel anestezi riskli midir?

Her tedavide olduğu gibi sedasyon ve genel anestezi ile diş tedavilerinde de komplikasyon riski vardır. Ancak bu riski minimuma indirmek için en önemli kurallar tedavilere hakim bir ekip ve tam teşekküllü bir ameliyathane ortamında yapılmasıdır.

Sedasyon ve genel anestezi sonrası toparlanma süreci nasıldır?

Hastamız işlemden 2 saat sonra gerekli kontrolleri yapılarak rahatlıkla taburcu edilebilmektedir. Ertesi gün ise günlük rutinine dönebilir, okula gidebilir.

Uzm. Dr. Dt. Tuğba ÇINAR

Çocukların Diş Kliniği